Liceum Ogólnokształcące

Zapraszamy!

Dalej

Technikum

Zapraszamy!

Dalej

Egger Biskupiec

Zaprasza!

Dalej

Branżowa Szkoła I- go Stopnia

Zapraszamy!

Dalej

 

"Ballady i romanse" Adama Mickiewicza to lektura 11- tej edycji Narodowego Czytania. Młodzież skupiona w kole teatralnym Zespołu Szkół w Biskupcu zaprezentowała dziś (4 listopada) interpretację poezji naszego wieszcza narodowego. Właśnie ten zbiór poezji Adama Mickiewicza, który został wydany w 1822 roku w Wilnie jako część pierwszego tomu jest  uważany  za manifest polskiego romantyzmu. Datę  publikacji przywykło się traktować jako początek tej epoki w polskiej literaturze i sztuce. Cykl ballad w nowatorski sposób wykorzystuje motywy romantycznej ludowości, obyczaje i wyobrażenia gminu. W ludzką codzienność ingerują siły nadnaturalne czyniąc tajemniczym i niebezpiecznym to, co dotąd było powszechnie znane i oswojone. Ingerencje świata nadziemskiego miewają charakter etyczny, gdzie czyny człowieka wartościują siły nadprzyrodzone. Aby poczuć taki klimat artyści przygotowali wystrój sali - zadbali o elementy charakteryzacji, nastrój świec i eksponatów, co pozwoliło poczuć  romantyczną wizję rzeczywistości, według której następuje przenikanie się codzienności ze światem pozazmysłowym.

Wiersze deklamowali : Turkoć Michalina, Adriana Wasilewska, Klaudia Gozdera, Oliwia Bilicka, Wojciech Nosek, Bartosz Ochnio. W roli konferansjera - Zofia Aleksandrowicz. Opiekunem koła jest pani Magdalena Sakowicz-Długaszek.

Anna Raczyńska

 

Liceum Ogólnokształcące

Liceum Mundurowe

Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa

wsb logo

Technikum

Branżowa Szkoła I-go Stopnia

Liceum dla Dorosłych